Jak wybrać soczewki kontaktowe?
W pierwszej kolejności, jeżeli zamierzamy nosić soczewki kontaktowe, należy udać się do wyspecjalizowanego zakładu optycznego w którym zbadają nam wzrok pod kątem soczewek kontaktowych. Noszenie soczewek kontaktowych, to nie jest to samo co okulary. Gdyż w soczewkach oprócz mocy wyróżnia się jeszcze dwa istotne parametry: krzywizna – BC oraz średnica – DIA. Te parametry mogą być różne dla oka i tak samo są różne dla różnych rodzajów soczewek kontaktowych. Niestety niektóre osoby mają mylne pojęcie, że jeśli noszą okulary, to wystarczy podać taką samą moc/wadę, co noszone okulary.
Nic bardziej mylnego, gdyż w ten sposób można zrobić sobie krzywdę – narazić oczy na uszkodzenie, podrażnienie, pieczenie itp.
Dlatego pamiętajmy o zbadaniu wzroku pod względem noszenia soczewek kontaktowych.
Co prawda niektórzy z nas wciąż nie mogą się przekonać do konieczności wkładania ich do oka, ale dla innych ważniejsza jest wygoda podczas uprawiania sportu i brak zaparowanych szkieł zimą. Obecnie wybór soczewek kontaktowych na rynku jest tak duży, że każdy z łatwością dostosuje je do swojego trybu i stylu życia. Producenci oferują nam soczewki dzienne, tygodniowe, miesięczne i kwartalne. Które wybrać?
Soczewki jednodniowe
Zacznijmy od najbardziej higienicznych, ale zarazem najbardziej kosztownych soczewek jednodniowych. Ponieważ są jednorazowego użytku, to zaraz po zdjęciu należy je wyrzucić. Jako że nie używamy ich ponownie, nie potrzebują specjalnej pielęgnacji i wieczornego zamykania w specjalnym pojemniczku z płynem. To pozwala uniknąć zanieczyszczeń soczewki, a co za tym idzie – oka, różnego typu osadami, drobinkami kurzu i pyłkami. Soczewki jednodniowe doskonale sprawdzą się u osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z soczewkami kontaktowymi. Warto rozpocząć od nich swoją przygodę z soczewkami i stopniowo przyzwyczajać do nich oczy. Jako najbardziej higieniczne polecane są alergikom i wszystkim osobom, u których choroby oczu występują regularnie.
Soczewki dwutygodniowe
Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do noszenia przez dwa tygodnie. Po tym czasie należy je wyrzucić. Czym różnią się od soczewek jednodniowych? Soczewki dwutygodniowe wymagają specjalnej codziennej pielęgnacji, która utrzyma je w dobrym stanie, przez co zapewni naszym oczom właściwe funkcjonowanie. Specjalny płyn pielęgnacyjny, do którego po każdym dniu wkłada się soczewki, nie tylko je czyści, ale też dezynfekuje. Po upływie czasu dla prawidłowego działania soczewek należy rozpocząć noszenie kolejnej pary. Nie wolno wydłużać okresu ich noszenia, ponieważ grozi to różnymi powikłaniami i chorobami oczu, takimi jak owrzodzenie rogówki.
Soczewki miesięczne
To najczęstszy wybór osób z wadami wzroku. Są najwygodniejsze, ponieważ nie wymagają codziennego pamiętania i otwierania nowej pary. Jednak przy ich codziennym noszeniu konieczne jest specjalne dbanie o higienę oka i rąk.
Nosząc soczewki miesięczne, warto w ciągu dnia pamiętać, aby regularnie myć i dezynfekować ręce oraz nie wkładać ich do oczu. Soczewki miesięczne nie powinny być noszone dłużej niż przez 6–14 godzin w ciągu dnia. Na resztę doby powinny być, podobnie jak soczewki tygodniowe, umieszczane w specjalnym pojemniczku i zanurzane w płynie pielęgnacyjnym. Raz na tydzień warto dokładnie wyczyścić soczewki. Aby to zrobić, na wnętrze dłoni należy nalać trochę płynu i umieścić w nim soczewkę, na którą także należy zaaplikować odpowiednią ilość płynu – nie należy oszczędzać na płynie, gdyż od tego zależy czystość soczewek, a co za tym idzie komfort użytkowania i zdrowie naszych oczu. Następnie opuszkiem palca delikatnie należy wyczyścić soczewkę. W ten sposób pozbywamy się wszelkich drobinek, substancji wydzielanych przez nasze oko i zanieczyszczeń, które osadziły się na ściankach soczewki.
Najczęstsze błędy podczas użytkowania soczewek kontaktowych
Noszenie soczewek jest bezpieczne, o ile przestrzegamy odpowiedniej pielęgnacji i nie popełniamy częstych błędów. Oprócz czyszczenia płynem do soczewek i regularnego mycia rąk, warto pamiętać, aby nie dopuszczać do kontaktu soczewek lub pojemniczków z wodą z kranu. Może to doprowadzić do odkształcenia soczewki, a przez to do podrażnienia naszych oczu. Należy także pamiętać, aby po każdym użyciu czyścić pojemniczek, ponieważ na jego ściankach również osadzają się zanieczyszczenia, drobnoustroje, a także śladowe ilości kosmetyków do oczu. Jeśli nasze soczewki nie są do tego przeznaczone, nie wolno w nich spać. Nasze oczy nie będą prawidłowo oddychać, co może prowadzić do ich uszkodzeń.
Częstym problemem u osób noszących soczewki, które pracują przez długi czas przed monitorem komputera lub przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach, jest tzw. suche oko. Ta dolegliwość charakteryzuje się pieczeniem, zaczerwienieniem i uczuciem piasku pod powiekami.
Ignorując takie dolegliwości, doprowadzamy do rozwoju poważniejszych chorób, takich jak np. zapalenie spojówek. Aby tego uniknąć, warto wyposażyć swoją kosmetyczkę w tzw. sztuczne łzy, które w ciągu dnia nawilżą gałkę oczną i usuną z niej zanieczyszczenia.